چگونه یک برنامه ریزی درسی خوب داشته باشیم؟

چگونه یک برنامه ریزی درسی خوب داشته باشیم؟
برنامه ریزی، طرح و نقشه ای است که ما را به هدفمان که همان ایجاد تغییرات مطلوب در رفتار است می رساند که این تغییرات رفتاری باید مستمر و منطقی باشد.
و اما یک برنامه ریزی مطلوب چه اثرات و فوایدی دارد؟
1. برنامه ریزی روشی مناسب برای پاسخ به نیازها، که همان موفقیت درسی است می باشد. بنابراین برنامه ریزی به ما کمک می کند تا بهتر و سریعتر به هدفمان برسیم.
2. یکی از راه های افزایش تمرکز، برنامه ریزی است. برنامه ریزی به ما کمک می کند تا افکارمان را منظم کرده و آنها را اولویت بندی نمائیم. همینطور نحوه رسیدن به آن اهداف و مقدار زمانی که قرار است به آن اختصاص دهیم را مشخص کنیم.
بنابراین با برنامه ریزی ذهن شلوغ خود را مرتب کرده و به این ترتیب یک گام بسیار مهم در مسیر موفقیت تحصیلی خود بر می داریم.
3. برنامه ریزی باعث کاهش اضطراب و فشار روانی می شود. در واقع با برنامه ریزی دیگر برای نگران شدن وجود ندارد. فرد زمان و فرصت کافی جهت استفاده از توانائی ها و آموخته های خود را خواهد داشت.
4. برنامه ریزی باعث تقویت اراده و قدرت تصمیم گیری میشود. با برنامه ریزی کم کم یاد میگیریم که برای رسیدن به اهداف زندگی، صبور بوده و در برابر سختی ها مقاومت نمائیم. همینطور، تمرین می کنیم که اراده ای قوی و قدرت تصمیم گیری داشته باشیم.
5. برنامه ریزی موجب خوش بینی به آینده و امیدواری می گردد. بدون تردید ایمان به پیروزی و رسیدن به هدف، انگیزه ای است بسیار قوی برای قدم نهادن در مسیر موفقیت.
6. برنامه ریزی موجب خود نظم بخشی می شود. انسان منظم یعنی انسانی که برنامه دارد و برای هر کاری زمان و مکان خاصی را در نظر می گیرد. در واقع نظم و انضباط میوه ی شیرین برنامه ریزی است.
7. برنامه ریزی، خود ارزیابی را تسهیل می کند. این مهارت به ما کمک می کند تا به موقع به محاسن و مشکلات فعالیتی کعه انجام داده ایم پی ببریم. میزان پیشرفت را برآورد کرده و نهایتا اگر لازم بود برای افزایش بازدهی و کاهش مشکلات تغییراتی در برنامه ایجاد نماییم.
8. برنامه ریزی مدیریت زمان رادر پی دارد. وقت و زمان در زندگی، محدود و برگشت ناپذیر است. لذا برای استفاده درست از زمان، ناگذیر به برنامه ریزی هستیم. دانشمندان معتقدند 8 دقیقه صرف زمان برای برنامه ریزی روزانه، می تواند یک ساعت زمان را برای شما ذخیره کند.
چگونه برنامه ریزی کنیم؟
می دانیم که برنامه ریزی صرفا یادداشت های روزانه نیست، بلکه تکنیکی است که به وسیله ی آن می توان با مدیریت زمان و چینش درست کارها، بهتر به اهداف پیش بینی شده رسید.
برای نوشتن یک برنامه خوب، باید گام های زیر را برداریم:
گام اول: ریختن برنامه در قابل زمان است که ابتدا باید برنامه ها را متناسب با حجم آن ها در قالب های روزانه، هفتگی و ماهانه بریزیم.
گام دوم: تعیین روش برنامه است که روش های برنامه ریزی می تواند زمان محور یا تکلیف محور باشد.
Ø در زمان محور،ابتدا ساعات روزانه‌ی خود را تنظیم نموده و سپس هر درس و یا برنامه را در داخل آن می‌گنجانیم.
Ø در تکلیف محور، ابتدا دروسی را که باید بخوانیم را مبنا قرار داده و سپس زمان مناسب را برای هر درس پیش بینی می کنیم.
گام سوم: تهیه فهرستی از فعالیت های روزانه. در این گام باید ابتدا کارها و فعالیت هایی را که در طول یک روز انجام می دهیم را فهرست کرده و سپس برنامه را بنویسیم.
گام چهارم: تعیین مدت زمان برنامه می باشد. اگر قرار باشد ما برنامه ای بنویسیم باید حتما بدانیم برای اجرای اموری که فهرست کرده ایم، بطور متوسط در روز چقدر زمان نیاز داریم. برای مثال هر دانشجو، بنا به شرایطی که دارد می تواند بین 6 تا 8 ساعت در روز برنامه ریزی کند.
گام پنجم: اولویت بندی و تعیین انجام کارها. منظور از اولویت بندی تعیین درجه ی اهمیت تکالیف است که این درجات می تواند از 1تا 5 باشد. . مثلا برای دانشجویان اولین اولویت همان رسیدگی به دروس است که باقی مانده ی اوقات را می توانند به سایر امور مشخص شده اختصاص دهند.
گام ششم: تهیه جدول برنامه می باشد. حال که مواد لازم برای تنظیم جدول برنامه مشخص شد، باید گام آخر یعنی تکمیل جدول را برداریم. که برای تکمیل برنامه بهتر است نکات زیر رعایت گردد:
1. اولویت به دروس همان روز داده شود.
2. اگر به مطالعه عادت ندارید ابندا روزانه 2 الی 3 ساعت را جهت مطالعه قرار داده و به تدریج این زمان را به 5 ساعت افزایش دهید.
3. حتما بین مطالعه ی دو درس یک استراحت 10 الی 15 دقیقه ای داشته باشید و برای مطالعه یک درس بین 45 الی 60 دقیقه وقت بگذارید وقت بگذارید که ما به این مدت” واحد زمان مطالعه” می گوییم.
4. سعی کنید دروسی را که نیاز به تمرکز بیشتری دارد را در بهترین ساعات روز (ساعات انرژیک) و دروسی را که آسانتر هستند و یا به آنها علاقه بیشتری دارید در سایر زمان ها مطالعه نمایید.
5. هرگز دو درس دشوار و یا دو درس حفظی را پشت سر هم قرار ندهید. بلکه بهتر است بین دو درس مفهومی یک درس حفظی قرار دهید.
6. سعی کنید در برنامه خود ساعات آزاد پیش بینی کنید که اگر به دلیلی از برنامه ها جا ماندید بتوانید جبران کنید.
7. قبل از پایان 24 ساعت اولین دوره و بعد از یک هفته دومین دوره را از دروسی که خوانده شده داشته باشید.
8. در نهایت میزان پیشرفت خود را ارزیابی کرده و موانع را مشخص نمائید تا بتوانید آن ها را کنترل کنید. همین که توانسته اید به دروس خود سامان بخشیده و امورتان را سازماندهی کنید، به موفقیت بزرگی دست یافته اید که حتما برای آن به خودتان تبریک بگویید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.